Newsletter plný nefér srovnání. Nalítá toho víc Miloš Zeman, nebo Max Verstappen? A proč počítáme statistiky fotbalistům, ale ne politickým komentátorům?
Jsme Samizdat, datový tým Českého rozhlasu. A tohle byl náš únor.
Petr Kočí spočetl zahraniční cesty českých prezidentů. K redukční dietě se pak můžete namotivovat jeho grafem vývoje cen různých potravin.
Honza Boček se podíval na nedostatek léků v lékárnách. V jeho miniappce si můžete ověřit, jestli vaše prášky chyběly jenom u vás, nebo všude.
Honza Cibulka přispěl k článku o pražských billboardech porušujících předpisy a srovnávačce Ukrajiny před průchodem okupantů a po něm.
Michal Kašpárek vítá novou sezónu Formule 1 rozborem kalendáře: mezi okruhy se přejíždí stále bezohledněji ke klimatu a závodí se ve stále horších diktaturách.
Honza Cibulka spolu s Josefem Šlerkou ve Vinohradské 12 mluvil o dopadech umělé inteligence.
Proč máme tolik dat o každém kopnutí do míče, ale nikdo nepočítá, kolikrát se názoroví publicisté a publicistky trefili ve svých předpovědích? Tím spíš, když jejich politické analýzy přímo ovlivňují samotnou politiku! – Ptá se Dan Gardner a ptá se dobře.
Investigativní novinářka Julia Angwin se loučí s redakcí The Markup dopisem Lekce pro žurnalistiku ve věku algoritmů: „Zakládala jsem The Markup s přesvědčením, že zaklínání se mlhavými pojmy jako objektivita nebo spravedlnost může vést k nežádoucím koncům. Lepším přístupem podle mě je zformulovat na začátku psaní hypotézu a pak nashromáždit materiál k jejímu otestování.“
Skoro každá naše porada v posledních týdnech sklouzne ke GPT-3 a ChatGPT – a pravděpodobně to tak je i s poradami jinde. Komu se chce číst mega podrobné a hodně technické vysvětlení toho, jak to celé funguje, ať zavítá na longread Stephena Wolframa. Podle Stephena výsledky GPT-3 napovídají, že „podstata“ jazyka a tedy i myšlení je v jádru jednodušší, než jsme si mysleli.
Nad praktickým zapojením umělé inteligence do workflow se ale o dost snáz přemýšlí u materiálů, se kterými šel v posledních měsících Dan Shipper na svůj web Every. Dan například:
Nakrmil GPT-3 svými deníky a přepisy psychoterapeutických sezení a dozvěděl se tak o sobě velké věci.
Navštívil AI hackaton a odnesl si drby ze zákulisí: Google se potýká s odlivem mozků a OpenAI, která za GPT stojí, vašemu startupu poskytne časný přístup ke GPT-4 za desetiprocentní podíl. Lišácké!
Dan taky vyvíjí textový editor Lex, který nabízí AI kopilota pro psaní. Vypráví o něm v Ordinary Astronauts.
(Jen tak mimochodem, web Every i jeho podcast Ordinary Astronauts jsou dobrý tip, když máte rádi čtení o digitálních nástrojích a produktivitě, ale nesnesete to blbé.)
Pokud byste nad GPT-3 rádi postavili vlastní nástroj nebo aplikaci, Paulo Salem poradí, jak na to.
Jednodušší, než jsme si mysleli, není jenom jazyk a myšlení, ale i osobnost. (Schválně nepíšu „lidská“.) Venkatesh Rao připomíná, že stačí pár řádků scénáře a rázem ožije osobnost, jež nikdy nežila: všechno, co k tomu zázraku potřebujeme, je text. Zkombinujte to se současným (v historii lidstva teprve šestým) kopernikovským obratem, při kterém nám počítače začínají dávat na frak i v posledních věcech, ve kterých jsme stále byli lepší, tedy například generování smysluplného textu, a co z toho vychází? To už si přečtěte sami. Nechybí sexboti, „osvícená nicota“ a „zkušenostní temná hmota“.
Český statistický úřad pokračuje ve zveřejňování výsledků předloňského sčítání lidu. Letos zatím přibylo devět tabulek, mezi nimi Obyvatelstvo podle ekonomické aktivity a pohlaví, Zaměstnaní podle odvětví ekonomické činnosti a pohlaví nebo Hospodařící domácnosti podle velikosti a typu domácnosti.
Honza Boček chystá ještě jeden text k distribuci léčiv a zároveň pracuje na longreadu o tom, jak u nás klesal počet úmrtí na nemoci srdce – než ovšem klesat přestal.
Klára Filipová se věnuje konci přimíchání biosložky do paliv, stárnutí doktorů v Evropě a analýze koncentrací benzoapyrenů v ovzduší. Spolu s Honzou Cibulkou připravují mapu ekologických zátěží.
Michal Kašpárek se při editování postupně nahrazuje GPT, v březnu se o prozatimní výsledky podělí na prvním školení pro nakladatelství a v příspěvku Dřinu strojům také do sborníku nakladatelství Paseka Neviditelné řemeslo.
Máte pro nás tip na téma, data nebo akci? Rádi byste s námi spolupracovali nebo si nás rovnou na něco najali? Pište na info@samizdat.cz.
Za celý pracovní kolektiv Samizdatu zdraví Michal Kašpárek.
Ilustrační obrázek jsme vygenerovali ve Stable Diffusion z oficiálního portrétu Miloše Zemana a promptu „a world map, watercolor monotype“.